Parkolóházak és mélygarázsok

Padlóbevonati rendszerek, műgyanta bevonatok parkolóházakhoz és mélygarázsokhoz

műgyanta bevonatok parkolóházakhoz és mélygarázsokhoz

Kiemelt fontosságúvá vált napjainkban, hogy a pakolóházak és mélygarázsok járműforgalommal terhelt betonfelületeit a hosszútávú- és gazdaságos üzemeltetés végett valamilyen védelemmel lássuk el. A védelemnek elsősorban azt kell megakadályoznia, hogy az olaj, üzemanyag, valamint természetesen a víz és az esetlegesen benne lévő olvasztósó a vasbeton szerkezetbe jusson és ott korróziót indítson el. Más-más szerkezetek más-más rétegfelépítésű védelmet kívánnak meg. A különböző rétegrendű műgyanta bevonatok között megtalálható minden olyan, ami egy parkolóházban és mélygarázsban szükséges lehet. A műgyanta bevonatok parkolóházakhoz és mélygarázsokhoz általában a következő 3 rétegrend valamelyikével kialakíthatóak. Minden gyártónak megvan a saját rétegrendje, mely megfelel a következő kritériumoknak.

Alaplemezek páraáteresztő rétegrendje (OS8)

Az alaplemezek védelmére egy egyszerűbb, vékonyabb műgyanta bevonat is elegendő, mely ugyanakkor biztosítja a hátoldali nedvességhatás kezelését is. Ezek a műgyanta bevonatok általában 2, esetleg 3 rétegből épülnek fel. A felület előkészítése után a nagyobb hibák, hiányosságok javítása készül el. Ezután egy réteg alapozógyanta kerül a felületre, amit még friss állapotban meg kell szórni kvarchomokkal. A meg nem tapadt szemcsék eltávolítása után a fedőréteg felvitele következik, ami egy epoxi bázisú fedőgyanta. A két vékony réteg semmilyen repedésáthidaló képességgel nem rendelkezik, de a folyadékok szerkezetbe jutását meg tudja akadályozni. 3 rétegű kialakítás esetén esztétikusabb felületi megjelenés biztosítható. Ilyen esetben a második réteg készülhet alapozóból, de a fedőbevonat anyagából is.

Fedett födémek repedésáthidaló rétegrendje (OS11b)

A közbenső szinteken fontos a repedésáthidaló képesség, mely elsősorban a terhelés hatására keletkező mozgások miatt szükséges. Ezek a műgyanta bevonatok általában 3 rétegből épülnek fel. A felület előkészítése után a nagyobb hibák, hiányosságok javítása készül el. Ezután egy réteg alapozógyanta kerül a felületre, amit még friss állapotban meg kell szórni kvarchomokkal. A meg nem tapadt szemcsék eltávolítása után a közbenső, rugalmas réteg felvitele következik, ami egy poliuretán vagy rugalmasított epoxi bázisú műgyanta. Ezt a réteget is meg kell szórni kvarchomokkal, majd itt is el kell távolítani a meg nem tapadt szemcséket. Ezután következhet a záróréteg, mely ebben a rétegrendben szintén rugalmas műgyanta, ami itt is lehet poliuretán vagy rugalmasított epoxi bázisú.

Kültéri födémek repedésáthidaló és időjárásálló rétegrendje (OS11a)

Az időjárásnak közvetlenül kitett födémek műgyanta bevonatának repedésáthidaló képessége egyrészt a terhelés, másrészt a hőingadozás miatt szükséges. Ezek a műgyanta bevonatok általában 4 rétegből épülnek fel.A felület előkészítése után a nagyobb hibák, hiányosságok javítása készül el. Ezután egy réteg alapozógyanta kerül a felületre, amit még friss állapotban meg kell szórni kvarchomokkal. A meg nem tapadt szemcsék eltávolítása után egy közbenső, másik nevén úszóréteg felvitele következik, ami egy poliuretán vagy rugalmasított epoxi bázisú, fokozottan rugalmas műgyanta. Ezt követi egy úgynevezett kopóréteg, ami szintén poliuretán vagy rugalmasított epoxi bázisú, rugalmas műgyanta. Ezt a réteget is meg kell szórni kvarchomokkal, majd itt is el kell távolítani a meg nem tapadt szemcséket. Ezután következhet a záróréteg, mely ebben a rétegrendben ismét rugalmas műgyanta, ami lehet poliuretán vagy rugalmasított epoxi bázisú mely minden esetben még UV álló is.

Rámpák, felhajtók rugalmas, repedésáthidaló rétegrendje (OS13):

A rámpák, felhajtók minden esetben egy nagy terhelésnek kitett szerkezetek, ezért nagyon fontos, hogy a megfelelő tulajdonságú műgyanta rétegrend kerüljön rájuk. A rétegrendek felépítése nem sokban tér el a többi rugalmas rétegrendtől, általában az anyagok pontos típusa változik csak kissé. Ennek fényében az OS13 rétegrend is általában 3 rétegből épül fel, ahol az alapozógyanta kvarchomokkal történő szórása után, a rugalmas közbenső réteg felvitele előtt szintén el kell távolítani a meg nem tapadt homokszemcséket, amit a fedőgyanta előtt is meg kell ismételni. A fedőgyanta anyag és felvitele is hasonló a többi réteghez képest, ám itt általában nagyon frakciójú kvarchomokkal érdemes biztosítani a megfelelő csúszásmentességet.

Ha tetszett, ossza meg másokkal is: